Schody półkowe to nowoczesna i lekka konstrukcja, która idealnie wkomponowuje się w nowoczesne wnętrza budynków jednorodzinnych. Schody półkowe z jednej strony przymocowane są do ścian za pomocą specjalnego wspornika stalowego, ramion oraz półek drewnianych, które w rzeczywistości są drewnianymi nakładkami nasuwanymi na specjalnie przygotowane ramiona. Sekretem sztywnych i bezpiecznych schodów półkowych jest odpowiednia wiedza i doświadczenie stolarza wykonującego dany projekt.
Schody półkowe i możliwość ich konfiguracji
Schody półkowe najczęściej wykonywane są z drewna pochodzenia polskiego takiego jak dąb lub jesion oraz z drewna egzotycznego m.in. orzech amerykański, bambus, merbau, sapeli. Odpowiednio wyselekcjonowane drewno zapewnia trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Półki wykonane z drewna można zaimpregnować olejem naturalnym, który jest ekologiczny a przede wszystkim pozwala na renowację całych schodów bez użycia profesjonalnych narzędzi. Do schodów półkowych zaleca się montaż balustrad ze szkła hartowanego, które bardzo dobrze wytrzymuje naprężenia i nadaje całości uroku wizualnego. Schody półkowe najlepiej sprawdzą się w przestronnych i otwartych przestrzeniach, atutem schodów półkowych są przestrzenie pomiędzy stopniami, które pozwalają na większy przepływ światła w pomieszczeniu.
Układ schodów półkowych
Schody półkowe mogą występować w trzech wersjach układu – proste, zabiegowe i z podestem (platformą dzielącą dwa lub więcej biegów schodowych).
Schody proste zazwyczaj umieszczane są na środku salonu. Prosty układ schodów pozwala na najwygodniejszą formę przemieszczania się pomiędzy dwoma kondygnacjami. Schody proste są tańsze i mniej skomplikowane w wykonaniu ale mają podstawową wadę – zabierają dużo przestrzeni ogólnej w domu.
Schody zabiegowe w większości przypadków występują z trójkątnymi stopniami. Schody dywanowe zabiegowe projektowane
posiadająca są tak aby pozwalały na skręcenie zabiegu pod danym kątem. Dlatego stopnie zabiegowe wykonywane są w formie trójkątnych lub trapezowych. Schody zabiegowe pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni użytkowej przy zachowaniu stosunku przestrzeń – wygoda. Dodatkowo schody półkowe muszą być odpowiednio dostosowane aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania.
Schody półkowe z podestem to konstrukcja poziomą platformę, która rozdziela biegi schodowe. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni użytkowej a zarazem schody są bardzo wygodne. Podest pełni funkcję łącznika umożliwiającego zmianę kierunku schodzenia lub wchodzenia.
Balustrady szklane do schodów półkowych
Balustrady wykonane ze szkła to rozwiązanie łączące funkcjonalność ochrony przestrzeni ciągu komunikacyjnego z eleganckim i minimalistycznym designem. Barierki szklane do schodów półkowych oferują efekt otwartości i przestronności przy zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa. Głównymi cechami charakterystycznymi balustrad szklanych są:
Transparentność – barierki szklane pozwalają na zachowanie otwartej przestronności wnętrza ze względu na przepuszczalność światła. Barierki szklane nie blokują widoczności.
Bezpieczeństwo – szkło stosowane w balustradach szklanych to najczęściej szkło hartowane lub klejone. Materiał ten jest odporny na uderzenia i pęknięcia. Szkło tego typu spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Odpowiednio zamontowane balustrady szklane do schodów półkowych są stabilne i bezpieczne w codziennym użytkowaniu.
Różnorodność – szkło występuje w kilkunastu wersjach kolorystycznych i kilku rodzajach wykonania. Mowa tu o obróbce szkła przed procesem hartowania i klejenia.
Jak odpowiednio przygotować dom do montażu schodów półkowych?
Montaż schodów półkowych to proces wymagający odpowiedniego przygotowania i zastosowania odpowiednich materiałów i technik montażowych, które zapewnią stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji schodów półkowych. Schody półkowe charakteryzuje fakt, że stopnie zamocowane są w sposób sprawiający, że stopnie wydają się „unosić” w powietrzu. Proces montażu różni się w zależności od układu schodów i rodzaju materiałów użytych do wykonania ścian. Czynniki wpływające na montaż to:
Projekt – należy pamiętać o tym, że schody półkowe wymagają odpowiednio przygotowanych ścian. Dobrym pomysłem jest uwzględnienie wymiarów schodów, kąta nachylania stopni a także materiałów użytych do produkcji schodów półkowych. Bardzo ważnym elementem jest odpowiednio wykonana ściana. Powinna ona być stabilna tak, aby utrzymała ciężar samych schodów jak i znosiła naprężenia wytwarzające się podczas korzystania ze schodów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykonanie w ścianie belki żelbetowej do której zamocowane będą schody półkowe. Alternatywą dla schodów półkowych są schody dywanowe, które zostały opisane na stronie głównej.