Sposobów na montaż schodów dywanowych jest bardzo dużo. Wiele oczywiście zależy od tego, gdzie dokładnie są one usytuowane. Nie bez znaczenia jest także to, na jaki rodzaj schodów dywanowych się zdecydowaliśmy. Zupełnie inaczej bowiem przedstawia się kwestia związana z montażem schodów dywanowych samonośnych, a inaczej schodów nie samonośnych. Kluczowe jest także to, gdzie dokładnie schody dywanowe są umiejscowione. Wszystkie te czynniki, będą miały niebagatelne znaczenie, jeśli mowa o tym, czym jest montaż schodów dywanowych.
Jak zamontować schody dywanowe? Sposoby i charakterystyka montażu.
Schody dywanowe - podstawy montażu
Pierwszym i najważniejszym elementem, jeśli chodzi o montaż schodów dywanowych, jest wybór miejsca, w którym mają się one znaleźć. Najczęściej schody dywanowe są wolnostojące — na konstrukcji samonośnej. W tym przypadku schody stawiane są na podłodze wykonanej z deski, paneli lub płytek. Ostatni stopień i balustrada przytwierdzone są do górnej posadzki na specjalnym kleju i niewidocznych śrubach. W przypadku schodów dywanowych mocowanych do ścian sytuacja wygląda nieco inaczej. Stosujemy odpowiednie systemy montażowe, które są bardzo mocne.
Schody dywanowe samonośne - lekkość i nowoczesny design
Schody dywanowe samonośne pozwalają na stworzenie wrażenia lekkości. Pozornie są one zawieszone w przestrzeni i to właśnie dzięki temu, taki efekt udało się osiągnąć. Nie oznacza to jednak, że wrażenie wizualne przyćmiewa bezpieczeństwo takiej konstrukcji. Jest wręcz odwrotnie. W dużej mierze dzieje się tak za sprawą montażu balustrady, która nie tylko jest dodatkowym elementem podtrzymującym konstrukcję schodów dywanowych, ale też dodaje im nowoczesnego i eleganckiego wyglądu. Balustrada przy schodach samonośnych w pewnym stopniu dodaje schodom odpowiedniej sztywności.
Schody dywanowe nie wymagają montażu policzków
Co jest najważniejszą różnicą, jeśli chodzi o schody dywanowe i schody tradycyjne? Poza dość oczywistymi kwestiami związanymi z wyglądem takich schodów, istotne jest to, że schody dywanowe nie posiadają policzków, które występują w przypadku schodów tradycyjnych. Stopnie i podstopnie, w przypadku schodów dywanowych, pełnią funkcję konstrukcyjną i zapewniają stabilność konstrukcji. Brak policzków zatem w żaden sposób nie wpływa negatywnie na taką konstrukcję.
Montaż i rodzaje schodów dywanowych
Mimo wielu różnic pomiędzy tradycyjnymi schodami a schodami dywanowymi, w przypadku tych drugich, wyróżniamy niemalże tyle samo ich rodzajów, co w przypadku schodów tradycyjnych. Nie ma zatem najmniejszego problemu z montażem schodów dywanowych prostych, zabiegowych czy wachlarzowych. To, na który ich rodzaj się zdecydujemy, zależy tylko i wyłącznie od naszej inwencji oraz od tego, na jakiego montaż rodzaju schodów pozwala nam nasza przestrzeń.
Schody dywanowe - za pomocą czego są montowane?
Montaż schodów dywanowych, jak już zostało wcześniej wspomniane, zdecydowanie różni się od montażu schodów tradycyjnych. Najważniejsza różnica, jeśli chodzi o montaż schodów dywanowych — czy to samonośnych, czy nie samonośnych — polega na sposobie, w jaki są one przyczepiane do ścian lub stropu. To, co jest jednak bardzo ważne, elementy wchodzące w skład zestawu do montażu schodów dywanowych, są niewidoczne. Nie ma zatem najmniejszej obawy o to, że będą one wyglądały nieestetycznie lub że elementy te będą w jakikolwiek sposób zaburzały kompozycję aranżacyjną wnętrza.
Montaż schodów dywanowych wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Samodzielne zabranie się do tego procesu, nie jest dobrym pomysłem, nigdy. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o montaż schodów dywanowych, jest powierzenie tego zadania specjalistom, którzy nie tylko mają ku temu odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie, ale też dysponują specjalistycznym sprzętem, który pozwala na wykonanie montażu schodów dywanowych w sposób bezpieczny i solidny.
Jak zamontować schody dywanowe? Schody ze zdjęcia zostały zamocowane do ściany za pomocą specjalnych systemów mocowań. Jest to bardzo solidne i wytrzymałe rozwiązanie, które pozwala na montaż zarówno schodów zabiegowych, prostych, jak i z podestem. Schody wykonane zostały z drewna dębowego o grubości 90 mm, w kolorze bielonym.